Atrakcje i ciekawostki w okolicach pensjonatu

Pod následujícími odkazy naleznete spoustu užitečných turistických informací:

W bliskiej i dalekiej okolicy pensjonatu znajduje się kilka miejsc i zabytków, które warto zwiedzić:

Przełęcz Ramzowska

Przełęcz Ramzowska (760m n.p.m.) leży między Wysokim Jesionikiem i Górami Złotymi. Przez przełęcz umieszczoną pomiędzy szczytami Smrk i Szerak przewija się droga i kolej prowadząca z miasta Hanušovice do miasta Jeseník. W tych miejscach znajduje się historyczna ziemska granica pomiędzy Morawami i Śląskiem. Stacja kolejowa Ramzová jest najwyżej położoną stacją pociągów pospiesznych w kraju.

Szerak

Szerak jest ważnym szczytem Wysokiego Jesioniku w Republice Czeskiej, 1351m n.p.m. Znajduje się tutaj wyciąg z Przęłęczy Ramzowskiej, schronisko Jerzego, i należy do ważnych turystycznych miejsc – jest częścią Narodowego rezerwatu przyrody Szerak- Keprník.

Keprník

Najwyższy szczyt Kerpnickiego pogórza. Znajduje się 4,5 km na południowym wschodzie od Ramzowej. Zaokrąglony grzbiet w głównym grzebieniu Wysokiego Jesioniku jest utworzony z łupku i gnejsu. Liczne formy wietrzenia mrozowego –mrozowe schronisko, tarasy i thufury. Thufury są pagórkowe gleby sortowane przez mróz  i w kraju znajdują się wyłącznie tutaj.

Wieża widokowa Zlatý Chlum

Szczyt Zlatý Chlum (875m n.p.m.) dominuje obszaru Jesioniku, więc nic dziwnego w tym, że już 100 lat temu przyciągnął budowniczych wież widokowych. Budowa kamiennej wieży o wysokości 26 metrów była powierzona Alojzemu Nitzschemu, który szybko i słusznie wykonał zadanie. Wieżę uroczyście otwarto 3 września 1899 roku.

Ręczna wytwórnia papieru Velké Losiny

Miasto Velké Losiny jest jednym z najbardziej odwiedzanych miejsc Jesioników. Jest ono znane nie tylko z bogatej historii, ale także z wielu cennych zabytków, do których należy ręczna wytwórnia papieru Velké Losiny.

Pałac Velké Losiny

Pałac Velké Losiny należy do najważniejszych zabytków renesansowych w północnych Morawach. W 1496 roku Jan ze Žerotína, jeden z członków starego morawskiego rodu Žerotínów,  przyjął Losiny w zastaw od króla Władysława II Jagiełły. Pałac Velké Losiny znajduje się na miejscu dawnej twierdzy, lecz wzmianki z tego okresu nie są dziś dostępne.

Przez długi czas był zamek w interesach panów z Žerotína.  Do zmian doszło w 1562 roku, gdy się miasto Šumperk – ówczesna siedziba Žerotínów –  opłaciło z poddaństwa. Jan starszy z Žerotína wybrał właśnie pałac w pobliskich Losinach jako nową reprezentatywną siedzibę rodziny.

Kościół św. Marcina w Žárové

Kościół św. Marcina w Žárové to ważny zabytek średniowiecznej drewnianej architektury sakralnej. Kościół został zbudowany w 1611 roku przez właściciela losińskiego majątku Jana Jetřicha z Žerotína.

Rezerwacja

Rezervace