Zajímavé aktivity v okolí

Pod následujícími odkazy naleznete spoustu užitečných turistických informací:

V blízkém i vzdálenějším okolí penzionu naleznete řadu míst i pamětihodností, které jistě stojí za Vaši návštěvu:

Ramzovské sedlo

Ramzovské sedlo (760 m n. m.) se rozkládá mezi Hrubým Jeseníkem a Rychlebskými horami. Hlubokým sedlem, sevřeným mezi vrcholy Smrku a Šeráku prochází silnice a železnice z Hanušovic do Jeseníku. Sedlem také prochází historická zemská hranice mezi Moravou a Slezskem. Železniční zastávka Ramzová u stejnojenné osady je nejvýše položenou rychlíkovou železniční zastávkou v Česku.

Šerák

Šerák je významný horský vrchol v Hrubém Jeseníku v České republice, 1351 m n. m. Turisticky významné místo, lanová dráha z Ramzovského sedla, na vrcholu chata Jiřího. Součást Národní přírodní rezervace Šerák-Keprník.

Keprník

Výrazný suk 4,5 km jihovýchodně od Ramzové. Nejvyšší vrchol Keprnické hornatiny. Zaoblený hřbet v hlavním hřebeni Hrubého Jeseníku je tvořen svory a rulami. Četné tvary mrazového zvětrávání – izolované mrazové sruby, kryoplanační terasy a thufury. Thufury jsou mrazem tříděné kopečkovité půdy a vyskytují se v ČR pouze zde.

Rozhledna Zlatý Chlum

Vrchol Zlatého Chlumu (875 m n.m.) dominuje oblasti Jesenicka, a tak není divu, že již před sto lety zlákal stavitele rozhleden. Výstavba kamenné, 26 metrů vysoké věže, byla svěřena staviteli Aloisi Nitzschovi. Ten odvedl poctivou a rychlou práci a tak byla rozhledna 3. září 1899 slavnostně zpřístupněna.

Minizoo – Faunapark   Horní lipová 

        

MINIZOO o které se pečlivě stará rodina Augustýnových, nabízí nevšední zážitky pro děti i dospělé  

Ruční papírna Velké Losiny

Velké Losiny jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst jesenického podhůří. Jsou známé nejen svou bohatou historií, ale i řadou cenných kulturních památek. Zcela právem k nim náleží také velkolosinská ruční papírna.

Zámek Velké Losiny

Zámek Velké Losiny patří k nejvýznamnějším renesančním památkám na severní Moravě. Roku 1496 získal Losiny zástavou od krále Vladislava II. Jagelonského Jan ze Žerotína, příslušník starého moravského rodu Žerotínů. Zámek Velké Losiny stojí na místě bývalé tvrze, ale písemné zmínky z té doby nejsou k dispozici.

Po dlouho dobu byl zámek ve Velkých Losiných stranou zájmu pánů ze Žerotína. Obrat nastal roku 1562, kdy se město Šumperk – tehdejší sídlo Žerotínů – vykoupilo z poddanství. Jako nové, reprezentativní, sídlo rodu si zvolil Jan starší ze Žerotína právě zámek v nedalekých Velkých Losinách.

Kostel svatého Martina v Žárové

Kostel svatého Martina v Žárové je významnou památkou středověké roubené kostelní architektury. Kostelík byl vybudován v roce 1611 majitelem losinského panství Janem Jetřichem ze Žerotína.

Rezervace

Rezervace